GMS Staff 2016-2017
Posted On:
Friday, February 10, 2017
News Image

 

 Principal:  Heather Boegemann  
 Assistant Principal/Athletic Director:    Stacy Salyer  
 Secretary:  Shannon Hardin  
 Bookkeeper:  Jill Hartman  
 Guidance:  Amy Renner  
 Guidance: Camille Broom  
 Guidance Secretary: Paula Averett  
 School Nurse:  Marsha Crum  
     
     
 

8th Grade Staff

   

Language Arts:    

 April Leonard   Amanda Moorman  

 Christie Fox    

  (Instructional Coordinator)    

 Mathematics:

 Adrienne Rose  Frank Ottinger   Jama Cope      
   (8th Grade Team Leader) (Math Team Leader)  

 Science:

 Aundrea Gunter (Science Team Leader)   Kayla Tipton  

 Social Studies:

Jason Shelton David Jeffers  

 Special Ed.:

Jeremy Simerly

 

 

       
       
 

7th Grade Staff 

   
 Language Arts: Cindy Monroe (LA Team Leader) Janis Young  Clancy Bryant
 Mathematics: Courtney Renner  Holly Click  Tallye Gass
 Science:  Laura Lenker  Alice Foshie  
  (7th Team Leader)    
 Social Studies:

 Kim Rominger  

 Aaron Bible  
 

(Social Studies Team Leader) 

   
 Special Ed.  Marty Seaton     

 

 

6th Grade Staff 

   
 Language Arts: Kim Waller Kim Trivette  Shelley Anderson
 Mathematics:  Megan Davis  Abel Candelaria    Kelly Lamons 
      (Team Leader)
 Science:  Carrie Broyles  Jerry Graham  Evan Monroe
       (Science/Social Studies)
 Social Studies:  Emily Fortel

 Jana Wills

 
 Special Ed.:  Sarah Chapman      

 

 

Related Arts Staff

   
 Chorus/Music:   Robin Lafever   (RA Team Leader)  
 Band:  Rachel Thomas    
 Band Assistants:  Brooke Rhea (GHS Director)           Lonnie Gudger        Ken Soper  
 Art:  Amanda Gricunas    
 Technology:  Jennifer Schroeck  Microsoft IT Academy:  Andrea Tolley
 Phys. Ed.:  Katie Smelcer  Todd Newberry  
 Spanish:  Ekaterina Powell    
RTI Math Teacher:  Celeste Hixson Assistant:  David Little
Instructional Coach (ELA/SS):
 Melanie Williams Instructional Coach (Math/Science):  Richard Tipton
 Librarian  Nichole Morris Librarian Assistant:  Janie Laws

Assistant

 Nicholas Seemuth
 ESL: Matthew VanDyke
RTI Assistant  Glynis Marion  Assistant Kelly Fischer
RTI Math Assistant Matt Olson  Assistant  
T/T3 ELA RTI Assistant Deandra Doolittle    
 Applied Skills Staff

 Jessica McKay (Teacher)

 Judy Steen (Assistant)
Christina Crane (Assistant)
 Alta Bartrem (Assistant)
 Dana Vine (Assistant)
 
 Support Staff  
   
 Cafe Manager  Miriam Shackelford
Asst. Cafe Manager  Patricia Inscore
 Technology Leader  Lisa Loewenkamp
 Head Custodian  Rena Solesby
 Custodian  Jennifer Ragan
 Custodian  Chris Reid
 Custodian  Peter Lamoy
View all Highlights